Žltá ponorka
Sú chvíle, ktoré nás nútia utriediť si myšlienky, vrátiť sa v čase dozadu a snažiť sa rozpliesť zauzlené klbko nití, šnúr a povrazov existencie, aby sme jej - snáď - lepšie porozumeli. Pre rozprávača Žltej ponorky je miestom takej chvíle londýnsky park augusta 2022, v ktorom Paul McCartney sedí na tráve a opiera sa o strom.
Ako byť so sebou spokojný
S odborníkmi a odborníčkami z oblasti psychológie, psychoterapie či psychiatrie hovorí o ideáli krásy a aký dôležitý je pre nás vzhľad, o práci, pracovnom tempe a limitoch, ale aj o tom, čo je reálny oddych a ako by mal vyzerať. Hovorí o sebarozvoji, o vzťahoch, ale aj o samote a o tom, kedy je už nebezpečná a kedy, naopak, môže pomôcť. Hovorí aj o nárokoch, ktoré na seba kladieme, o tom, ako ovplyvňujú náš život, ale aj o tom, ako našu spokojnosť ovplyvňujú peniaze alebo sociálne siete.
Hĺbkovory s ľuďmi, ktorým záleží na tejto krajine
V hlbokých rozhovoroch s desiatimi osobnosťami Slovenska sa rozprávame o udalostiach, ktoré ich vytvarovali nanovo. Ako sa stali tým, kým sú dnes? Akým spôsobom sa vysporiadali s utrpením, ktoré stretáva každého z nás? V spoločnom dialógu sa vraciame do okamihov, ktoré ich donútili zastaviť sa a opätovne premyslieť svoj život.
Odolná společnost
Kniha Odolná společnost. Mezi bezmocí a tyranií filosofky Alice Koubové a literární dokumentaristky Barbory Baronové se zabývá tématem společenské odolnosti, a to prostřednictvím série rozhovorů s osobnostmi současné české společnosti, jako jsou Klára Šimáčková Laurenčíková, Simona Bagarová, Anna Kárníková, Eva Fraňková, Adriana Světlíková, Zuzana Čepelíková, Daniela Vodáčková, Benedikt Vangeli, Pavla Holcová, Lukáš Houdek, Alica Sigmund Heráková, Saša Uhlová, Kateřina Šimáčková, Pavel Houdek a Jiří Šedivý.
O útěše
Jak se utěšujeme v době nevíry? V řadě úvah o spisovatelích, umělcích, hudebnících a jejich dílech – od knihy Jób a Žalmů po Gustava Mahlera, Alberta Camuse, Prima Leviho a Václava Havla – ukazuje uznávaný spisovatel a historik Michael Ignatieff, jak se muži a ženy v extrémních situacích napříč časem obraceli jeden k druhému, aby získali naději a odolnost.
Hĺbkovory s ľuďmi, ktorým záleží na tejto krajine
Strach je základní lidská emoce, kterou nás vybavila evoluce, abychom přežili. Může mít různé podoby od obav, přes hrůzu až po panické zděšení. Ne vždy je ale strach prospěšný, a ne vždy ho zvládáme. Kolik odvahy je potřeba pro dosažení upřímné komunikace nebo ke změně vlastního názoru?
Na druhý pohľad
Bez vzťahov by sme neboli tým, čím sme. Vytvárame si ich s ľuďmi, s prírodou a s prácou. Dokonca aj so záujmami, s miestami či s udalosťami. Vďaka nim sa vyvíjame, tvoríme a cítime. Sú to prepojenia, ktoré nám umožňujú byť súčasťou celku, ale aj lepšie spoznať samých seba. Napĺňajú život významom.
Atlas depresie
Kniha Atlas depresie skúma depresiu z osobného, kultúrneho a odborného hľadiska. Andrew Solomon čerpá z vlastnej skúsenosti s chorobou, z rozhovorov s ľuďmi s depresiou, ale aj osobnosťami z lekárskeho, politického, filozofického a farmaceutického prostredia a odhaľuje tak zložitú mnohorozmernosť diagnózy 21. storočia.
Pro smrt uděláno
Jak se dá o smrti mluvit? Autory přijalo 26 osobností a věnovalo jim svou důvěru, aby spolu toto obtížné téma ohledávali. Učilii se být citliví, ale neodbytní. Zveme vás, abyste s námi ztratili strach. Ne možná ze smrti, ale z mluvení o ní. Kniha, kterou pro Kalich připravili Michal Plzák a Lucie Vopálenská, nechce být akademickým pojednáním, ani jen užitečnou, instruktážní příručkou, i když tyto parametry obsahuje také.
Len cez Teba som to ja
"Len cez Teba som to ja", tento citát amerického básnika E. E. Cummingsa si vybral za názov knižky rozhovorov o sebe a svojom bohatom živote David Steindl-Rast (*1929, Viedeň). Autor – benediktínsky mních, vo svete známy pod jednoduchým menom brat David, nás, aj za pomoci zasvätených otázok novinára Johannesa Kaupa, sprevádza svojim výnimočným a niekedy až dobrodružným životom.
Ako milovať svoju dcéru
Staršia žena stojí pred domom a cez okno tajne pozoruje rodinu: otca, matku a dve deti. Díva sa na svoje vnučky, ktoré kvôli odlúčeniu od dcéry nikdy nestretla. Ako sa to stalo? Psychologická dráma izraelskej autorky citlivo vykresľuje strasti materinskej lásky. Ukazuje dilemy materstva, každodennosti, ale aj omylov a klamstiev rodinného života.
Odštartovali sme 22. ročník projektu Daruj knihu
Aj vy máte obľúbený spôsob, ako pred Vianocami spojiť príjemné s užitočným? U nás je to jednoznačne projekt Daruj knihu. Vďaka nemu môžete do 20. decembra pri nakupovaní vianočných darčekov v Artfore na Kozej 20 obdarovať aj deti, ktoré by sa bez vašej pomoci k novým knihám nedostali.
Ako to funguje? Veľmi jednoducho. Vy prídete, nakúpite knihy pre seba, pristavíte sa pri pultíku s knihami Daruj knihu, vyberiete nejaké z výberu, zaplatíte za ňu a my sa postaráme o zvyšok.
O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk