Baumgartner
Sy Baumgartner našiel a potom stratil lásku, z akej sa človek len tak nespamätá. Učí sa žiť sám – a aby to zniesol, prekladá si realitu spomienkami a epizódkami z manželstva, z detstva, z textov, ktoré napísal on aj jeho nebohá žena.
Čierne diery – 101: Slovenská architektúra
Najdôležitejšie stavby moderny na Slovensku, ktorých zoznam nie je konečný. Nová kniha v rozsahu 704 strán zachytáva vývoj slovenskej architektúry 20. storočia na príklade 101 stavieb.
Démon súhlasu
Démon súhlasu (spolu s „rozprávkou“ O vládcovi Figurovi) bol dôležitým textom v čase svojho vzniku a knižnéhovydania a je – ako to už pri ozajstným prózach býva – dôležitý aj dnes. Lebo aj teraz je svet plný figúrok, ktoré ostošesť, zaštítené ochranou stáda a bez schopnosti predvídať a mať zásady, súhlasia s hocičím.
Samo Marec: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska a poraziť Roberta Fica
Pozrime sa do histórie, na to, čo ukazujú dáta, a začnime sa riadiť faktami – a prídeme na to, ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska. Spolupráca a dôvera je to, čo nám na Slovensku najviac chýba.
Mozaika Bratislavy: Skryté dlažby a obklady
Kniha ako bonboniéra. Unikátna zbierka dlaždíc Bratislavy vznikla vďaka odhodlaniu výskumníčky Julie Itin a fotografa Štefana Cipára, ktorým sa podarilo dostať za brány niekoľkých stoviek historických domov v Starom Meste, na Palisádach, v okolí Obchodnej ulice, Hlavnej stanice či Blumentálu.
Rudiš: Vánoce v Praze
Je Štědrý večer a na pražské hlavní nádraží přijíždí vlakem z Berlína autor této knihy. Kamarádům, se kterými se měl potkat, se nemůže dovolat, a tak se vydá do města sám.
Byť človekom
Sme zázrakom evolúcie, ktorý je schopný neuveriteľných výkonov. Sme však aj hlboko chybní. Naše telá sa lámu, dusia a zlyhávajú. Byť človekom je zhmotnená história. Vo svojej predošlej knihe Pôvod sa Lewis Dartnell pozrel na to, ako vývoj ľudstva ovplyvnila geológia, v tej najnovšej sleduje súvislosti medzi dejinami a ľudskou biológiou.
My pôjdeme inokedy
Tí, ktorých milujeme, nie sú ideálni. Máme s nimi konflikty, hneváme sa na nich, odmietame im plniť sny. A predsa sú našou Tí, ktorých milujeme, nie sú ideálni. Máme s nimi konflikty, hneváme sa na nich, odmietame im plniť sny. A predsa sú našou súčasťou a sme s nimi navždy spojení. To si uvedomuje aj Naďa, hlavná hrdinka príbehu, ktorá sa musí len pár dní po úmrtí otca potýkať so silnou recidívou maminej dlhoročnej psychiatrickej diagnózy.
Neviditelný muž
Zločin může být odčiněn, křivda však zůstává. Emilia pracuje jako redaktorka v rozhlase. Série nečekaných událostí jí převrátí život vzhůru nohama a ona se vrací do městečka Serafiny, kde se narodila. Z náznaků a narážek postupně skládá příběh své rodiny. Aby mohla začít nový život v současnosti, musí se vyrovnat s dávnými generačními traumaty a pravdou o minulosti svých nejbližších. Kdesi na východě zároveň eskaluje válečný konflikt.
Ema a smrtihlav – film podle předlohy Petera Krištúfka měl premiéru v Karlových Varech
V Biskupicích nad Dunajem (dnes Podunajských Biskupicích) – malé obci na slovensko-maďarském pohraničí blízko Bratislavy – v období nastupujícího vyhrocného nacionalismu stále víc platí gardistické heslo „Slovensko Slovákom!". To nejdřív vede k vyhnání českých spoluobčanů („Češi peši do Prahy!"), pak k deportaci židovských spoluobčanů. Národnostní nenávist roste i vůči maďarské menšině („Čech, Maďar, Žid, všetko treba biť!").
Vzájemná nenávist roste, nacionalismus sílí. Uprostřed tohoto bouřlivého období se odehrává příběh mladé maďarské vdovy Mariky (Alexandra Borbély), která právě přišla o práci v arizovaném dámském krejčovství v Bratislavě. Marika ukrývá židovského chlapce Šimona, který přežívá v úkrytu jen díky Marice a své dětské představivosti.
O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk