Zuzana Čaputová: Nestratiť sa sama sebe

Zuzana Čaputová: Nestratiť sa sama sebe

Dialóg Zuzany Čaputovej a šéfredaktora týždenníka Respekt Erika Taberyho trval viac ako dva roky. Aké je byť ženou vo vrcholnej politike a matkou dcér, na ktoré útočia politici? S čím sa musí vyrovnať hlava štátu zmietaného pandémiou covidu, v čase vypuknutia vojny na Ukrajine či v situácii, keď je spoločnosť mimoriadne polarizovaná? Aké to je, keď sa človek ocitne na čele krajiny?

A jestli umřeli, žijí tam spolu dodnes

A jestli umřeli, žijí tam spolu dodnes

Nejnovější povídkovou tvorbu oceňované kanadské autorky rámují reflexe šťastného soužití a proměny času po ztrátě nejbližší bytosti. Nejen věnování zesnulému Graemu Gibsonovi, s nímž spisovatelka sdílela téměř padesát let, zájmy i příznačný smysl pro humor, ale především láskyplnost a bolest napovídají, že jde o text silně, byť nepřiznaně autobiografický.

Když jsme byli sirotci

Kazuo Ishiguro: Když jsme byli sirotci

Román Když jsme byli sirotci patří k vrcholným dílům britského nositele Nobelovy ceny za literaturu Kazua Ishigura. Autor zde v mnohém navazuje na své předchozí čtyři prózy, v nichž zkoumá nejistý vztah člověka k prožité skutečnosti a jeho věčnou náchylnost k sebeklamu.

Tentokrát tak činí skrze vzpomínky a osudy Christophera Bankse, jenž poté, co se stane slavným detektivem, napne všechny své síly, aby vyřešil případ svých rodičů, kteří beze stopy zmizeli v době jeho dětství prožitém v čínské Šanghaji. Román se geograficky pohybuje mezi Dálným východem a Londýnem v době před druhou světovou válkou a zdá se, že v něm nejde o nic menšího než o záchranu světa před zlem, které ho má brzy pohltit.

Nádej je pri nás a šuchoce krídlami

Nádej je pri nás a šuchoce krídlami

115 príbehov a zamyslení o tom, čo môžeme urobiť, aby bol svet lepším miestom a my sme vedeli, kde hľadať zmysel života. Toto je kniha pre všetkých, ktorí potrebujú čítať o nádeji. Pre všetkých, ktorí sa pýtajú, čo majú robiť, keď sa im chce len bežať preč a kričať z plných pľúc. Pre všetkých, ktorí by chceli vedieť odpoveď na otázku, prečo tu zostať. Toto je kniha o mostoch medzi ľuďmi, o svedomí, mačkách, knihách, Poirotovi a oknách svietiacich do tmy.

Večerný kôň

Večerný kôň

Sťahovanie je hrozná otrava. Stále si musíte zvykať na niečo nové. Spoznávať nové miesto, hľadať si nových kamarátov a nové kamarátky. Dvanásťročná Anne sa však nestratí. Má mladšiu sestru Lenku, bujnú fantáziu, ale hlavne mamu, ktorá pri každej príležitosti dokáže vymyslieť príbeh, srandovnú básničku či pesničku. Toto podmanivé rozprávanie sa odohráva kedysi dávno kdesi na dánskom vidieku, pokojne by sa však mohlo odohrať aj dnes na Slovensku. Kedysi dávno ju po dánsky napísala Iboja Wandall-Holm, Slovenka žijúca v Kodani, a dnes ju tá istá Slovenka napísala po slovensky a to vo veku 101 rokov! Prečítajte si príbehy Anne a Lenky, ich psíka Jette, otca a mamy, ktorá síce nerobí, no možno aspoň pracuje. Robota však rozhodne vyzerá ináč!

Moderní bádatelia

Moderní bádatelia

Takmer štyridsať napínavých príbehov z pera novodobých objaviteľov. Táto zbierka vzrušujúcich a inšpiratívnych príbehov obsahuje rozprávania nebojácnych bádateľov súčasnosti. Ponúka jedinečný pohľad do srdca expedície, ako funguje od úplného začiatku až po nie vždy víťazný koniec. Spolu s bádateľmi vzlietnete do korún stromov v nafukovacom člne, prejdete naprieč nehostinnou púšťou s nedostatkom pitnej vody, zdoláte kolmú skalnú stenu po centimetroch a dosiahnete nezdolaný vrchol, preplavíte sa Tichým oceánom osamote na šliapacej lodi či budete stáť na okraji vybuchujúcej sopky.

Mladý Štefánik

Mladý Štefánik

Milan Rastislav Štefánik. Je nám známy ako pražský študent, učený astronóm, francúzsky generál a spoluzakladateľ Československa. Historik József Demmel nám ponúka Štefánikov polyfónny portrét z obdobia jeho mladosti. Spoznáme ho ako syna chudobného evanjelického farára z pohraničia Uhorska, člena rodiny plnej národovcov a mučeníkov, usilovného študenta na maďarskojazyčných uhorských gymnáziách a aj ako uvedomelého národovca počas miléniových osláv.

Čik

Wolfgang Herrndord: Čik

Je prvý deň letných prázdnin. Štrnásťročný Maik ostal doma sám. Mama je na protialkoholickom liečení a otec odišiel na „pracovnú" cestu so svojou mladou milenkou. Zdá sa, že Maika čaká ďalšie nudné leto. Všetko sa zmení príchodom Čika, Maikovho zvláštneho spolužiaka s ruským pôvodom.

Tento šialený, vtipný a emóciami nabitý príbeh o dospievaní, priateľstve, rodine, inakosti a tolerancii sa radí medzi európske moderné klasiky. Spisovateľ Wolfgang Herrndorf zaň získal Nemeckú cenu za literatúru pre mládež. Bol preložený do mnohých jazykov a stal sa predlhou pre film, rozhlasovú aj divadelnú hru. Do slovenčiny ho preložil Andrej Zahorák.

Ema a smrtihlav – film podle předlohy Petera Krištúfka měl premiéru v Karlových Varech

V Biskupicích nad Dunajem (dnes Podunajských Biskupicích) – malé obci na slovensko-maďarském pohraničí blízko Bratislavy – v období nastupujícího vyhrocného nacionalismu stále víc platí gardistické heslo „Slovensko Slovákom!". To nejdřív vede k vyhnání českých spoluobčanů („Češi peši do Prahy!"), pak k deportaci židovských spoluobčanů. Národnostní nenávist roste i vůči maďarské menšině („Čech, Maďar, Žid, všetko treba biť!").

Vzájemná nenávist roste, nacionalismus sílí. Uprostřed tohoto bouřlivého období se odehrává příběh mladé maďarské vdovy Mariky (Alexandra Borbély), která právě přišla o práci v arizovaném dámském krejčovství v Bratislavě. Marika ukrývá židovského chlapce Šimona, který přežívá v úkrytu jen díky Marice a své dětské představivosti.

O knihách, čítaní, svete literatúry sa dozviete viac a pravidelne na stránkach Medziknihami.sk

Naše odporúčania